TSU Has 68 Students Named to Commissioner's Honor Roll
Tuesday, August 13, 2019
TSU Has 68 Students Named to Commissioner's Honor Roll

BRENTWOOD, Tenn. --- A total of 68 student-athletes from Tennessee State University earned a place on the Ohio Valley Conference Commissioner’s Honor Roll for the 2018-19 academic year.

To be listed, recipients must have achieved at least a 3.25 grade point average, have been eligible and on the team throughout the competitive season in their chosen NCAA-sponsored sport(s) and used a season of competition.

COMMISIONER’S HONOR ROLL RECIPIENTS
Tripp Davis – Men’s Basketball
Jalen Duke – Men’s Basketball
Lauren Elliott – Women’s Basketball
Asia Sims – Women’s Basketball
Andreana Wrister – Women’s Basketball
Jazmine Young – Women’s Basketball
John Frierson* - Men’s Cross Country/ Men’s Track and Field
Michael Thompson* - Men’s Cross Country/ Men’s Track and Field
Russell Waters* - Men’s Cross Country
Elaina Verges* - Women’s Cross Country
Major Bellamy – Football
Justin Brown – Football
Timerik Cook – Football
DeMarco Corbin – Football
Michael Crawford – Football
Sabree Curtis – Football
Dante' Ferguson, Jr. – Football
Shakur Jackson – Football
Thomas Newberg – Football
Isaiah Owens – Football
Lachavious Simmons – Football
Joshua Trueheart- Football
Rosario Falzone – Men’s Golf
Kalee Rhodes – Women’s Golf
Haleigh Riley – Women’s Golf
Morgan Rood – Women’s Golf
Savannah Szozda– Women’s Golf
Patton Akers – Softball
Maddison Clark – Softball
Emma Colegrove – Softball
Lauren Farias – Softball
Megan Huppee – Softball
Rebeca Melton – Softball
Autumn Ogletree – Softball
Katie Schneider – Softball
Sarah Snell – Softball
Bri Vire – Softball
Savanah Wallace – Softball
Kierra Ware – Softball
Reese Weber – Softball
Jordan Wharton  – Softball
Maksims Kazijevs – Men’s Tennis
Stefan Koruga – Men’s Tennis
Mackenzie Beckham – Women’s Tennis
Morgan Cage – Women’s Tennis
Lydia Jones – Women’s Tennis
Aarushi Kakkar – Women’s Tennis
Pragati Natraj – Women’s Tennis
Claudia Sole– Women’s Tennis
Abhilasha Vishwanath – Women’s Tennis
Desmond Tanner - Men’s Track and Field
Russell Waters*- Men’s Track and Field
Airyana Bailey – Women’s Track and Field
Jalyn Bowen – Women’s Track and Field
Maya Carter – Women’s Track and Field
Reyna – Women’s Track and Field
McFadden – Women’s Track and Field
Nicquayleeonntea Moore – Women’s Track and Field
Alyse Neal – Women’s Track and Field
Destiny Pennington – Women’s Track and Field
Amani Taylor – Women’s Track and Field
Robin Treadwell – Women’s Track and Field
Elaina Verges* – Women’s Track and Field
Gabrielle Younginer– Women’s Track and Field
Rachel Henderson - Volleyball
Khalia Jordan - Volleyball
Johanna Kruize - Volleyball
Micahlea Njie - Volleyball
Julia Pierson - Volleyball
Gina Rivera-Ortiz - Volleyball

* Student-athlete was a winner in multiple sports

#BigBlueRising